Co to jest witraż

Witraż - piękne okno witrażowe

Określenie witraż może odnosić się do kolorowego szkła jako materiału lub powstałych z niego dzieł – okien. Przez wieki witraż instalowany był prawie wyłącznie w oknach kościołów, meczetów i innych poważnych budowli. Witraże tradycyjnie wykonane są jako płaskie panele i używane jako okna. Dzisiejsze kreacje witraży zawierają również trójwymiarowe struktury i rzeźby.

Jak robi się witraże?

Witraż jest to szkło barwione przez dodawanie soli metali podczas jego wytwarzania. Kolorowa płyta do okna witrażowego jest wytwarzana ręcznie, małe kawałki szkła są odpowiednio rozmieszczone w celu utworzenia wzorów lub obrazów i utrzymane razem tradycyjnie przez paski ołowiu i podtrzymywanych przez sztywną ramę. Malowane detale i żółta barwa są często wykorzystywane do rozszerzenia efektu artystycznego. Termin witraż jest również stosowany do okien, w których szkło zostało pomalowane na odpowiednie kolory, a następnie zespolone ze szkłem przez obróbkę termiczną.

Trudne rzemiosło

Witraże, jako sztuka i rzemiosło, wymagają artystycznych zdolności, wymyślania ładnego i możliwego do wykonania projektu oraz umiejętności manualnych, potrzebnych do zmontowania witrażu w całość. Witraż musi dokładnie przylegać do przestrzeni, która jest nań przeznaczona, musi oprzeć się sile wiatru i deszczu, a zwłaszcza, w większych oknach, musi wytrzymać własny ciężar. Wiele dużych okien witrażowych wytrzymało próbę czasu i pozostało zasadniczo niezmienione od późnego średniowiecza. W Europie Zachodniej stanowią one główną formę sztuki obrazowej, która przetrwała. W tym kontekście celem witrażu nie jest umożliwienie osobom znajdującym się w budynku, by mogli wyjrzeć na zewnątrz, ani nawet wpuszczenie światła, a raczej kontrola dostępu do światła. Z tego powodu witraże były opisywane jako „oświetlone dekoracje ścienne”.

Co przedstawiają witraże

Projekt okna witrażowego może być abstrakcyjny lub przedstawiać osoby; Może zawierać sceny biblijne, historyczne lub literackie. Wiraże mogą przedstawiać świętych lub patronów lub używać symbolicznych motywów, w szczególności militarnych. Witraże w budynku mogą być tematyczne, na przykład: w kościele – epizody z życia Chrystusa, w budynku parlamentu – mapki okręgów wyborczych, Na uczelni – muzy sztuki i nauki, w domu: florę, faunę lub krajobraz.

Czy warto?

Witraż jest dziś popularny, a często określany jako szkło artystyczne. Witraże przeważają w domach luksusowych, budynkach komercyjnych i miejscach kultu religijnego. Artyści i firmy są zatrudniani do tworzenia pięknych witraży, począwszy od kopuł przez okna, do ścianek wewnętrznych i płytek kuchennych ochraniających ściany przed wodą.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *