Plener czym jest

Artysta w plenerze - sztalugi

Plener czyli „malowanie na zewnątrz”, to pojęcie zapożyczone z francuskiego odpowiednika plein-air, dosłownie „otwarte w powietrzu”. Termin plener jest on szczególnie używany do opisu aktu malarstwa na zewnątrz, zwanego też francuskim: motywem peinture sur le („malowanie przedmiotu lub rzeczy, w jakie oko rzeczywiście widzi”), w którym malarz odtwarza rzeczywiste warunki wizualne obserwowane w czasie malowania. Metoda ta kontrastuje z malarstwem studyjnym lub zasadami akademickimi; te mogą stworzyć z góry określony obraz. Słowem plener również określa się inne działania, w których uczestnik przynajmniej częściowo działa w środowisku zewnętrznym, naturalnym.

Akcesoria w plenerze

W połowie XIX wieku wynaleziono sztalugi, powszechnie znane jako francuskie sztalugi skrzynkowe lub sztalugi polowe. Nie jest pewne, kto dokonał tego wynalazku ale te wysoce przenośne sztalugi z rozkładanymi nogami i wbudowanym miejscem na farby i paletą ułatwiły wyjście w plener: do lasu i na wzgórza. Dzisiaj też są są nadal popularne (nawet do użytku w domu a nie w plenerze), ponieważ składają się do rozmiaru małej walizki, a więc są łatwe do przechowywania [5].

Pochade Box to kompaktowe pudełko, dzięki któremu artysta zachowuje wszystkie swoje materiały i paletę w pudełku i może pracować na wewnętrznej stronie pokrywy. Niektóre wzory pozwalają na włożenie większej ilości płócien, które mogą być trzymane przez zaciski wbudowane w pokrywę. Pudełka te mają coraz większą popularność, są one głównie używane do malowania w penerze, ale mogą być również używane w studio, w domu lub w klasie. Ponieważ Pochade są używane głównie do malowania w jednym miejscu, płótno lub powierzchnia robocza mogą być małe, zazwyczaj nie większe niż 50 cm).

Farby do malowania w plenerze

Wyzwaniem są farby używane do malowania na zewnątrz, zagrożone ze strony zwierząt, robaków, postronnych obserwatorów i warunków pogodowych. Farba akrylowa może zaschnąć szybko przy ciepłej, słonecznej pogodzie i nie może być ponownie użyta. Kolejnym wyzwaniem są farby do malowania w wilgotnych warunkach, tutaj farby akrylowe sprawdzają się całkiem dobrze. Nadejście malarstwa plenerowego było poprzedzone wynalezieniem właśnie farb akrylowych. Tradycyjny i bardzo sprawdzony rodzaj farby do malarstwa plenerowego, używany od samego początku to oczywiście farba olejna.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *