Malarstwo to bardzo wyjątkowa dziedzina sztuki. Zamawiając obraz do swojego domu, możemy zdecydować się na różne techniki jego wykonania. Warto zatem wiedzieć, jakie techniki malarskie wyróżniamy i czym dokładnie się one charakteryzują.
Nie da się ukryć, że malarstwo olejne to jedna z najbardziej rozpoznawalnych technik malarskich. Chyba każdy z nas miał kiedyś przyjemność spotkać się z taką formą malarstwa. Obrazy olejne przywodzą na myśl prawdziwe dzieła sztuki. Nic w tym dziwnego, ta technika malarstwa była wykorzystywana przez wielu artystów, między innymi Moneta. Aby uzyskać farbę olejną najczęściej do jej tworzenia wykorzystywało się rośliny, z których wytłaczało się olej, później dodawano odpowiednie barwniki – dzięki temu olejom nadawało się konkretne barwy. Obrazy malowane farbami olejnymi są bardzo trwałe i posiadają wspaniałe barwy, których nie sposób stworzyć innego typu farbami.
Kolejną technika malarską jest akwarela. Warto wiedzieć, że technika ta wymaga dużej wprawy oraz odpowiedniego warsztatu, ponieważ nanoszenie jakichkolwiek poprawek, w przeciwieństwie do malowania olejnego, jest niedopuszczalne. Poprawki mogą bowiem zniszczyć cały obraz. Papier, który jest wykorzystywany do malowania akwarelami posiada odpowiednią strukturę, która pozwala na wchłanianie pigmentów. Przez to struktura ta jest widoczna nawet na namalowanym obrazie, takie rozwiązanie gwarantuje niepowtarzalny efekt końcowy i jest niejako wyznacznikiem malarstwa akwarelowego.
Ktoś, kto nie ma styczności z malarstwem i nie bardzo się na nim zna, pewnie nigdy nie słyszał o malarstwie temperowym. Technika ta była wykorzystywana w dawnych czasach, głównie w okresie średniowiecza. Posiada ona bardzo wiele zalet, a do najważniejszych z nich zalicza się łatwość malowania i szybki czas schnięcia. Nie jest konieczne również posiadanie odpowiedniego materiału, na którym malowany jest obraz, doskonale bowiem w tym celu sprawdzi się materiał papierowy czy drewniany.
Pozostałe techniki malarskie to gwasz, kolaż oraz fresk. Freski malowane są wyłącznie na ścianach, kolaż umożliwia zastosowanie różnych materiałów do stworzenia jednego dzieła, natomiast gwasz to malowanie farbami wodnymi, czyli popularna plakatówka.
Dodaj komentarz